• TL
 • USD
 • EUR
 • GBP
 • RUBLE
 • RIYAL
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  İcraya Verilen Kiracı Ne Yapmalıdır?

  İcraya Verilen Kiracı Ne Yapmalıdır?

  • Kategori: Genel
  • Yorum Yok

  Ev sahipleri ile kiracılar arasında çıkan anlaşmazlıkların çok büyük çoğunluğu kiracının kira borcunu ödememesinden kaynaklanmaktadır. Bu başlı başına ev sahibini mağdur eden bir durumdur. Ev sahibi sadece kira geliri ile geçiniyor olabilir veya kira geliri ile bir başka ödeme yapıyor olabilir. Kiracıdan kira borcunu alamayan ev sahibinin mağduriyetini gidermek istemesi kadar doğal bir durum yoktur. Kiracı aleyhinde icra takibi başlatmak da ev sahibinin tahsilat yollarından birisi olmaktadır. 

  EV SAHİBİ KİRACIYI İCRAYA VERİRSE KİRACI NE YAPMALIDIR?

  Ev sahipleri kiracılar aleyhjinde ödenmeyen kira borcundan dolayı icra takibi başlatabilirler. Bu işlemler başlatıldığında icra dairesi tarafından kiracıya bir bildirim gönderilir. Bu yazılı bildirimde kiracıya iki seçenek verilmektedir. Ya bahse konu olan borca itiraz edecektir ya da 30 gün içerisinde kira borcunu eksiksiz bir şekilde ödeyecektir. Kiracı kira borcuna itiraz ederek belki icra takibini durdurabilir ama sorun çözüme kavuşmaz aksine daha da karmaşık bir hal alır. Ev sahibinin mağduriyetinin giderilmesi en akılcı çözüm yoludur.

  Kiracı icra takibinden en zararsız bir şekilde kurtulmak istiyorsa yapması gereken borcu kabul edip kendisine verilen 30 günlük yasal süre içerisinde kira borcunu ev sahibine eksiksiz bir şekilde ödemektir. Bu gerçekleştiği takdirde ev sahipleri bir sonraki aşama olan tahliye talepli davayı açamayacaklar ve kiracıyı evden çıkaramayacaklardır. Ancak burada kritik olan bir ayrıntı bulunmaktadır.

  Eğer ev sahibi aynı kira yılı içerisinde kiracıya haklı gerekçelerle iki yazılı bildirim göndermişse tahliye talepli dava açabilmektedir. Bu duruma düşmemek için ev sahibinin haklı gerekçelerle bildirim yapmasına imkan verilmemeli ve kira borçları zamanında ödenmelidir. 

  Paylaş :

  Cevapla

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  © 2021 Elegance Gayrimenkul. Tüm hakları saklıdır.