• TL
 • USD
 • EUR
 • GBP
 • RUBLE
 • RIYAL
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  TAPU SATIŞ İŞLEMLERİNDE DASK ZORUNLU MU?

  TAPU SATIŞ İŞLEMLERİNDE DASK ZORUNLU MU?

  • Kategori: Genel
  • Yorum Yok

  DASK, konutları depreme ve depremin doğrudan neden olduğu yangın, infilak, yer kayması ve tsunami gibi afetlere karşı güvence altına alıyor. DASK başvurusu için en yakın sigorta acentesine gidilerek ya da web ve mobil uygulamaları üzerinden yapılabiliyor.

  Geçerlilik süresi bir yıl olan Zorunlu Deprem Sigortası’nın bir yıl sonra yenilenmesi gerekiyor. DASK primi, poliçe imzalandıktan sonra ödeniyor. Her sene DASK sigorta primlerinde, birim metrekare maliyetlerindeki artışa paralel olarak artış yapılıyor.  

  ASK yani deprem sigortası konutlar için zorunlu olan bir sigorta oluyor. Genellikle tapu alım satım süreçlerinde tarafların karşısına çıkıyor. Peki, Tapu satış işlemlerinde DASK zorunlu mu?

  2022 YILI DASK ÜCRETİ NE KADAR?

  DASK fiyatları tek tip olup, ödenmesi gereken prim, sigorta şirketine göre değişiklik göstermiyor. Konut ve kimlik bilgilerini beyan eden herkes zorunlu deprem sigortasını tüm şirketlerde aynı fiyattan yaptırabiliyor.

  Sigorta bedelinin (teminat tutarı) hesaplamasında kullanılan ve yapı tarzına göre tespit edilen metrekare birim maliyetleri, 01 Ocak 2022 tarihi itibari ile şöyledir:

  Betonarme: 1.508 TL

  Diğer: 1.040 TL

  (*) Söz konusu maliyetler, gerektiği hallerde yeniden belirlenir ve Resmi Gazete’de ilan edilir.

  (**) Azami teminat tutarı, tüm yapı tarzları için 320 Bin TL olarak tespit edildi.

  TAPU SATIŞ İŞLEMLERİNDE DASK ZORUNLU MU?

  Tapu satış işlemlerinde DASK zorunlu oluyor. DASK deprem sigortası poliçesi olmayan bir taşınmazın tapu devri işlemleri gerçekleşmiyor. Tapu devir teslim işlemlerinde vakit kaybetmemek için bu sigortanın yapılmış olması gerekiyor.

  Ayrıca taşınmazın deprem anında görebileceği zararlara karşı güvence altında olması için DASK önem taşıyor. DASK ile bina tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altına alınmış oluyor. 

  Ancak, DASK sigortası evdeki eşyaları teminat altına almıyor. Bunun için farklı içeriklere ve teminatlara sahip olan “konut sigortası” yaptırılabiliyor.

  Paylaş :

  Cevapla

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

  Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  © 2021 Elegance Gayrimenkul. Tüm hakları saklıdır.